Recenze kapel. Ať už se jedná o živá vystoupení nebo o vydaná alba.

Listopad 2010

Van Canto

28. listopadu 2010 v 6:47 | Pigboss |  Alba

Ještě, než začnu s reckou, tak bych chtěl podotknout, že tahle deska sice není úplná novinka, ale hledal jsem na netu něco originálního a mám takový pocit, že jsem to našel. Myslím, že tahle kapela je natolik originální, že za zmínku stojí i její dvě předchozí alba..

Když jsem tuhle kapelu slyšel včera poprvé, tak jsem nevěřil svým uším. Jedná se o šestičlenou metalovou skvadru, kde jediným hudebním nástrojem jsou bicí a zbylý hudební doprovod tvoří jen hlasy členů!! No neni to super?? :) Rozložení v kapele je klasické jako v ostatních bandech. Bicí, dva "hlavní" zpěváci, dva zpěváci "kytaráci" a zpěvák "basák".

Vraťme se k plackám. Jejich prvním počinem byla deska A Storm To Come, kterou vydali kratce po založení kapely. VAN CANTO sice fungovali jen krátce, ale na kvalitě to vůbec není znát. Svižné power metalové CD, kterým si otevřeli dveře k fanouškům, je na světě. Nejdeme zde i skvělý cover od Metallicy, a to "Battery"!! Je sice škoda, že nejpovedenější song z desky je předělávka, ale zase je to opravdu pecka.
Druhá deska Hero je ještě o poznání nabytější. Kapela se také uchýlila k většímu počtu coverů a je třeba říct, že se jich chopila s grácií. Nebála se takových jmen jako např.: Iron Maiden, Nightwish, Manowar nebo Blind Guardian. Van Canto si songy upravili tak, že nejenže jsou poslouchatelné, ale dokonce jsou výborné! Nikdo z metalových velikánů by se za svoji píseň v podání těchto němců nemusel stydět. Nejpovedenější z coverů jsou bezpochyby Fear Of The Dark a The Bard´s Song. Ale Van Canto není jen kapela hrající předělávky. Na desce mají stejný počet coverů a vlastních songů.
Jejich zatím poslední deska Tribe Of Force je příkladem toho, že Van Canto prostě hudbu dělat umí. Na albu se sice pár předělávek objeví, ale jsou převálcovány tvorbou vlastní. I když poslechnout si Rebellion, převzatou od Grave Digger, zazpívanou samotným Chrisem Boltendahlem, je úžasný. Van Canto tentokrát vsadili na vlastní tvorbu a dobře udělali, jinak by možná zapadli do role nechutných vykradačů bez vlastního nápadu. O melodické, romantické a něžné vokály určitě není nouze. Song My Voice, kde se střídá svižné tempo s pomalými romantickými pasážemi je jedním z nejlepších kousků, který jsem od téhle kapely slyšel.

Van Canto si určitě zaslouží pozornost, protože dělají s metalem to, co ještě nikdo před nimi neudělal. Už to není jen Apocalyptica, která začala s něčím novým. Vždy se objeví nějaká kapela, co bude dělat covery známých metalových písní. Ale možná, že příště se nebudou vykrádat jen písně, ale bude se vykrádat i styl Van Canto..


rating   10/10

Serj Tankian

25. listopadu 2010 v 5:56 | Pigboss |  Alba
Bývalý zpěvák čtveřice SYSTEM OF A DOWN se rozhodl vydat svoji již v pořadí druhou sólovou placku nesoucí název SERJ TANKIAN - Imperfect Harmonies. Již na předchozím albu se Serža ukázal jako geniální skladatel a zpěvák s obrovským rozsahem, ovšem na Imperfect Harmonies je "bohužel" slyšet mnohem víc. A proč bohužel?? V SOAD se mohl opřít o kulervoucí bustry kytar, ale na posledním CD kytar výrazně ubylo a Serj jaksi vyčnívá. Jeho snaha zpěv všelijak ozvláštnit a přikrášlit se ne vždy jeví jako nejlepší nápad, i když nebyla by pravda, kdybych tvrdil, že všechno je špatně. Najdou se samozřejmě písně zpěvově naprosto geniální, ale v pomalejších písních ... Prostě kdyby na albu nebyly, určitě bych se nezlobil.
Samotnému provedení desky však jinak neni skoro co vytknout. Na CD se objevuje zajimavá kombinace klasiky, jazzu, metalu a popu a musim říct, že to k sobě jde jak ho*no na pr*el (tohle přirovnání jsem dneska slyšel v práci, tak sem ho musel použít :)). Písně převážně symfonické, jsou doplněny samply a výsledek je prostě super. Kdyby Tankian žil o nějakých par let dřiv, byl by bezpochyby i uznávaným básníkem. V jeho písních se prolíná melancholie a pesimismus s živelností tak, jak by to jen málokterý z autorů byl schopen napsat.
O favorita o nejlepší song z alba by se asi poprali Electron a Left Of Center. Tyhle pecky mají (podle mého velice a převelice skromného názoru) potenciál stát se hitovkami. Naopak věci jako Gate 21 bych radši neslyšel.
Každopádně desku bych určitě doporučil všem fans SOAD a vlastně i všem ostatním, protože jako celek je tenhle výlis prostě originální a dobrý.


rating 8/10

1. Disowned Inc.
2. Borders Are
3. Deserving?
4. Beatus
5. Reconstructive Demonstrations
6. Electron
7. Gate 21
8. Yes, It's Genocide
9. Peace Be Revenged
10. Left Of Center
11. Wings Of Summer

Nejen CZ

19. listopadu 2010 v 0:38 | Pigboss
Tak nastává trošku změna.. Původně měl být tenhle blog převážně o tuzemských kapelách, ale naskytlo se pár problémů:

1. U nás není tolik metalových kapel, abych mohl každý týden jednu poslechnout a něco napsat.

2. Když už nějaká kapela vydá CD, tak ho většinou nedá sdílet na web, ale snaží se o prodej, takže nemám možnost naposlouchání (z dvou songů, který daj na bandzone, fakt nemůžu zhodnotit celý album).No... Takže se zde budou objevovat ve stejné míře i kapelky zahraniční.

PS: Kdyby měl někdo náhodou typ na (nejen) českou kapelu, tak na fórum s ním.

C O L P

16. listopadu 2010 v 18:09 | Pigboss |  Alba
Původně Českobudějovicka kapela C O L P se vytasila s novým CD s názvem Masquerade, které je parádním nástupcem desky předešlé. Tahle partička musela být při tvoření a nahrávání songů řádně nasráná, protože jinak by se jim nemohlo podařit zplodit tahle našlapaný a nasraný album. Opět se dočkáme sekaček, nepochopitelných změn rytmů, brutalně podladěných kytar (nebo to dělaj ty osmistrunky?) a skoro bych řekl až disharmonických pasáží v každé písni. Při prvním poslechu jsem si nepřipadal uplně ve svý kůži, ta deska mě prostě vytočila. A mám takový dojem, že to byl i kapelní záměr. Ani po zvukové stránce se nedá kapele nic vytknout. Ve svém oboru je prostě tahla parta jedničkou.

Jěště na konec bych chtěl vypíchnout song Sacrifice / Always the Same. Myslim si, že je to jedna z nejpovedenějších věcí z celeho alba. Skoro by se dalo říct, že je všechno v naprostém pořádku a za zásluhy je jasnejch 10/10, ale pro mě je bohužel pořád na prvím místě album FAKE.rating 8,5/101. Zodiac Circle
2. Harsh Light
3. Blood Lines
4. A Portrait
5. Fatal Blunder
6. Manhunt
7. An Evidence
8. Unmasked
9. Sacrifice / Always the Same
10. Crime & Penalty
11. Case Closed
12. Blood Lines Maglev Clon

Cradle OF Filth

14. listopadu 2010 v 1:48 | Pigboss |  Alba
Jako svoji první kapelu k recenzování jsem si vybral asi pro všechny známou kapelu, a to CRADLE OF FILTH.
Vim, že se na profilu dušuju, že půjde převážně o ČESKÝ kapely (a já jako první píšu o zahraniční), ale CoF jsem vybral právě proto, že je to tak známá kapela a každej si pak na mě může udělat názor. Ať už takovej, že hudbě vůbec nerozumim a už nemá cenu na tenhle blog lízt, nebo takovej, že se to dá akceptovat a možná nejsem uplnej kokot. Možná...

Tak snad abych se vrátil k samotným CoF. Vybral jsem si jak jinak než poslední desku a to Darkly, Darkly, Venus Aversa. Hned první song, který začíná příjemnými klávesami, mě ujistil v tom, že kapela neriskovala a vsadila na klasiku. Kdo čekal nějaké inovace, tak ten se pletl. Hutný zvuk, spousta nápadů napasovaných do každé skladby a typický Deniho ryk potěší snad každého zarytého fanouška této grupy. Na druhou stranu po páté písničce už to začíná být trochu nuda. Kde je nějaká změna?? Přišla.... Bohužel až v druhé polovině desky, a to s písní The Spawn of Love and War. Po prvním songu mě zaujal až osmý, což mi nepříjde jako dobrá vizitka.

Další a bohužel i poslední skladba, která stojí za povšimnutí je Forgive Me Father (I Have Sinned). Mizí tu blacková nuda, chlapci se uvolnili a splodili asi nejpovedenější kousek z jejich poslední desky. Tuhle pecku bych zařadil nejspíš do sekce trash heavy black metal. Příjemný vokál, krásná melodie a hlavně skladba neni zbytečně ívl. Ostatně o tom se můžete přesvědčit sami zde
Kdybych měl udělovat rating, tak tenhle song má 10/10.

Deska jako celek nenadchne ani neurazí. Pro skalní krejdláky je tahle deska samozřejmě nutností, ale pro běžného fanouška tvršího žánru je deska postradatelná.
Darkly, Darkly, Venus Aversa má prostě do Midian hodně daleko....


rating   5/10Nazdar

12. listopadu 2010 v 15:02 | pigboss
Nazdar..

Tak sem se v práci začal nudit a přemejšlel sem, čim bych si zkratil čas.. Flashový hry už mě omrzely a koukání na různý videa taky. Zjistil sem, že jediný co tam v podstatě dělám, je to, že poslouchám hudbu. No tak proč se o to nepodělit s ostatníma.
Budu se tady pokoušet o různý recenze kapel. Pujde jak o jejich hudební alba, tak o koncerty, který navštívim..


No a kdyby přeci jen někdo chtěl, tak ať mi pošle odkaz na jeho kapelu a můžu se s libostí pustit do kritiky. MUHAHA