Recenze kapel. Ať už se jedná o živá vystoupení nebo o vydaná alba.

BELTINEFEST 2011 Bohemia

4. května 2011 v 16:49 | Pigboss |  Koncerty
"Ty seš ten čurák, co psal recku na WMA co?"
"Jojo. A co?"
"Nic, chlastej."

Super uvítání na Beltinefest na baru v Exitu. No nic, holt sem známá osobnost, tak se s tim musim naučit žít :)
Do klubu sme dorazili asi v půl sedmý a bylo skoro prázdno. Jelikož měla akce začít za 30 minut, tak nic moc. To co ale potěšilo, byl fakt, že ke každé vstupence byl los na panáka zdarma. No a co potěšilo ještě víc, že žena svůj los nechtěla. Muhaha...


Do klubu nakonec přišel dostačující počet lidí, a tak se kolem půl osmé mohlo začít. První na řadu přišla kapela GNOMUS, která si přivezla i vlastního zvukaře. První song mě vůbec nepřesvědčil o tom, že by se tohle seskupení hodilo na Beltinefest a už vůbec jsem nepochopil, proč mají "zpěváka". I zvukař evidentně zaspal a první píseň byl asi na baru, protože o kvalitním zvuku se bohužel nedalo mluvit. Naštěstí s druhým kouskem se vše obrátilo o 180 stupňů a kapela se předvedla jako vhodný otvírák tohoto folkového večírku. Zvuk se zdál být lepší a lepší, songy povedenější a povedenější a celkový pocit se každou minutou zlepšoval. Dokonce sem se přistihl, že se mi na tváři čaruje úsměv. Kapela za svůj set projela snad celý svět a předvedla ukázky hudby různách kultur. Dostal mě kousek z Indie a pak píseň v naší domovině známá jako Batalion. Celkový dojem byl nakonec velmi solidní. Snad jediná věc mi vrtá hlavou, a to skutečnost, že kapela hraje s dvěma bubeníky. Nechápu proč. Nepřišlo mi, že by bubenické sety byly tak výrazným prvkem, že by zasloužily dvojici bicáků. Podle mého názoru je to naprostá zbytečnost, kterou si kapela jen komplikuje život jak s dopravou na koncerty, tak s náklady na samotné koncertování. Přece jen vlastní zvukař něco stojí... Ale je to každého věc a vlastně mi po tom nic neni. Kapela se středověkou tématikou si určitě na Chmelnici své posluchače našla a tak je to správné a tak to má být.

Další na řadu přišla osmičlená mladičká kapela z Maďarska s názvem NIBURTA. Příjemně překvapili velice zajímavými cikánsko-arabskými aranžemy svých skladeb. Bylo zde bohužel trošku vidět krátké působení kapely. Z počátku nervózní a roztěkaný výstup nedovolil publiku dostat se do správné nálady a podpořit kapelu v kotli. Vše se změnilo až po hostingu Radalfa (Cruadalach) v jedné z písní. Do posluchačů jakoby se vlila nová krev a Niburta měla vyhráno. Kapela začala růst a bylo vidět, že energie z lidí jde přímo do nich. Příjemné romantické části střídaly tvrdé melodické pasáže v kterých se prolínal jak líbezný hlas zpěvačky, tak frontmanův řev.
Co mi skoro nesedělo byl zvuk celku. Nevím, zda zvukař neodhadl podstatu kapely, nebo se nehodil zvuk kytary, ale občas se mi zdálo, že nevyznělo vše tak, jak by asi mělo. Nicméně tato početná grupa předvedla slušný výkon a rád budu sledovat její další růst a snad jí ještě v Čechách uvidíme, protože kapela je velice poslouchatelná a ve své tvorbě originální.

ŽREC, pro mě neznámá kapela, byla dalším článkem hudebního řetězu. Velice příjemné překvapení. Až blackový zpěv a zvuk kytar byl pro mě příjemným osvěžením po předchozích dvou kapelách. Rychlejší songy a větší spád byl evidentní. I rodný jazyk v písních byl velkým PLUS. Kapelu sem neznal a při poslechu jsem si slíbil, že se na ně musím podívat a v klidu domova poslechnout. Trošku mě mrzel krátší set, než u předchozích dvou kapel, ale s tím se nedá nic dělat.
Popravdě si nejsem jistý, jestli sem měl tolik upito, že se mi občas bicí nehodily ke zbytku kapely, nebo jestli to bicák opravdu zmrdal. Zeptal bych se ostatních, ale už nevim, s kym sem tam byl :)
Na tuhle kapelku bych si určitě zašel, takže nelituju poslechu.

Nasledovala formace CRUADALACH. Jenže... Už nějakou dobu sem popíjel => Sluchovody přestaly vnímat přesnosti a nepřesnosti => Zábava byla přednější => Nevim co napsat....
Každopádně za zmínku stojí křest vinylu AGNI, který zde v tento předčarodějnický večer kapela pokřila. Hlavním křtilelem se stal Petr Korál, který měl skoro až dojemný, zato vydařený proslov.
Crua zde odehráli svůj klasický set plný energie a potu. Možná že chyby jsem nevnímal jednoduše proto, že jsem nechtěl (bo taky třeba nebyly, co já vim). Živelnost kapely by stejně všechny chyby přebyla a nikdo by si na to nevzpomněl. Takže stručně. Kontakt s lidma, skladby, šou a samotné vystoupení na jedničku.

Opět, jak již je mým zvykem, jsem nevydržel na poslední kapelu. MHD je neúprosný a nějak se domu proste dostat musim. Takže STRIBOG snad někdy příště....


rating 8/10
 

5 lidí ohodnotilo tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama